„Odzyskaj błysk w oku” – Ta książka dodała mi sił w chwili, w której wątpiłam. Naprawdę bardzo polecam tę pozycję!

MotivateDesign - ocenianie

MotivateDesign – ocenianie

Wpatrywałam się w gwiazdy w zaciszu swojego ulubionego miejsca 😅, ciesząc się z podjętego ryzyka i decyzji, jednocześnie zastanawiając się co będzie dalej. Pamiętam jak wiele razy obawiałam się tego, że będę sama, że tak już zostanie albo że sytuacja, która trwa się nie zmieni etc. Co prawda, gdy myślę o tym teraz, śmieje się i dostrzegam wielką zmianę w swoim myśleniu i przede wszystkim patrzę z zupełnie innej perspektywy, dzięki czemu dostrzegam o wiele więcej, ale wtedy naprawdę nie było mi do śmiechu 😄.

Wiem, że wielu z nas myśli podobnie szczególnie w trudnych chwilach. Wtedy trudno jest dostrzec światełko w tunelu. Znajdując się w środku jakiejś sytuacji niewiele dostrzeżesz. Widzisz tylko skrawek tego, co tak naprawdę się dzieje i trudno Ci dostrzec wyjście. Pewne decyzje i rozwiązania są dla Ciebie zupełnie niedostępne i niewidoczne, to normalne, ponieważ patrzysz ze zbyt bliskiej perspektywy.
Gdy sytuacja dotyczy Ciebie nie będziesz obiektywny.
Dostrzec o wiele więcej może ktoś, kto znajduje się na zewnątrz i ma zupełnie inną perspektywę. W takiej chwili bardzo przydatne staje się wsparcie coacha czy psychologa, który postara Ci się pomóc i obiektywnie ocenić sytuacje, w której się znajdujesz z życzliwością i wsparciem szczególnie względem Ciebie.

W trudnych chwilach, gdy nie potrafimy dostrzec rozwiązania i męczymy się w danej sytuacji zbyt długo, nie warto tego przedłużać. Spróbuj zasięgnąć porady bliskiej Ci osoby, a jeżeli łatwiej Ci porozmawiać z kimś obcym lub jest Ci to po prostu bliższe, poszukaj specjalisty, który w jakimś stopniu wzbudzi Twoje zaufanie. Poczytaj o nurtach, w których pracuje dana osoba, nie każdy z nich musi być dla Ciebie. Wybierz najlepszą opcję dla siebie. Nie twierdzę, że to zawsze pomoże i że na pewno trafisz na osobę, która będzie chciała Ci pomóc i tak się stanie. Żadna relacja nie działa w ten sposób a ludzi jest wielu. Ale to nie znaczy, że masz nie próbować. Może się zrazisz, może będziesz szukać dalej i znajdziesz właściwą osobę a może ta próba odkryje coś nowego przed Tobą – tego nigdy nie wiesz :).

Jeśli jednak nadal nie jesteś przekonany albo po prostu nie jesteś gotowy na tego typu opcję, przedstawię Ci sposób, który u mnie się sprawdza :).

Tak jak wspominałam wcześniej zmiana perspektywy w obliczu trudnej sytuacji jest bardzo istotna. Gdy to Ciebie dotyczy dana sytuacja, trudno jest zachować spokój i obiektywność czy emocje na wodzy. Z moich obserwacji wynika również, że generalnie jest nam bardzo trudno formułować względem siebie życzliwe i konstruktywne uwagi. Raczej są to uwagi typu dowalacze.

I teraz sedno sprawy – wyobraź sobie, że to bliska Ci osoba znalazła się w takiej sytuacji jak Ty teraz, co byś jej powiedziała? Myślę, że przyjaciółce, mamie czy siostrze nie dowaliłabyś tak mocno jak sobie ;D. Dla nich i względem ich sytuacji byłabyś bardziej życzliwa niż względem siebie prawda ;)?.
Ale dlaczego!?

Sedno, do którego zmierzam i sposób, który pomaga mi zachować względny ogląd danej sytuacji to odwrócenie ról i zmiana perspektywy. Gdy jest Ci z czymś trudno – zmień perspektywę i zapytaj siebie, co w takiej sytuacji powiedziałabyś znaczącej dla Ciebie osobie. Wtedy samobiczowanie się ustanie i pojawi się życzliwość i względny obiektywizm sytuacji ;).

Bardzo często, gdy jest nam źle lub znajdujemy się w trudnym położeniu uaktywnia się tak zwana autokrytyka.
Siebie można prawda, bo przecież względem innych to nie wypada albo co gorsza inni są przecież lepsi, nie zasługują, starają się – u mnie jest inaczej etc. 🙈.

Nieprawda! U Ciebie nie jest inaczej! Jesteś równie ważnym człowiekiem jak inni. A dla siebie nawet najważniejszym! Nie zasługujesz na dowalanie sobie.

Nie wzmacniaj tego i przerwij ten mechanizm!

Zacznij od małych rzeczy, doceniaj swoje działania, choćby wydawały Ci się błahe. Doceń je i uciesz się z nich! Opij obronę, awans, fajny związek czy to, że wytrwałaś bez słodyczy kilka dni. Nie chowaj w sobie sukcesów – ciesz się nimi wśród swoich najbliższych! Nie uciekaj przed porażkami, to one prowadzą do sukcesu. Często wydaje nam się, że jak komuś powiemy o swoich problemach, to co on sobie pomyśli, przerazi się i padnie 😅. Bo on przecież taki poukładany 🙈.

Nie padnie ;D bo prawdopodobnie ma takie same problemy jak Ty i tak samo jak Ty może również się ich krępuje, ale o tym nie myślisz!

Nie uciekaj przed słabościami, nie wstydź się swoich emocji, porażek czy nadmiernego entuzjazmu!

Bo każdy z nas ma swoje nieidealne życie i wiele problemów, smutków, wstydów i radości – nie jesteś sam, zaufaj mi! ;).

Jesteś piękna, mądra i wyjątkowa i zasługujesz na wszystko co najlepsze!

MotivateDesign - ocenianie

MotivateDesign – ocenianie

Nauczyłam się przekierowywania swoich myśli na odpowiedni tor. To bardzo pomaga! Choć ta umiejętność przychodzi z czasem. Zacznij od zauważania swoich myśli, nie odsuwaj ich od siebie ani nie wypieraj, postaraj się z nimi zmierzyć i zaakceptuj fakt, że się pojawiają następnie przekieruj, te które Ci nie służą na dalszy tor. Mnie zwykle pomaga zmiana czynności, którą wykonuje, czy sięganie po książkę, która pozytywnie na mnie wpływa – zwykle wtedy lubię tez założyć słuchawki i posłuchać ulubionej muzyki idąc na spacer z psiakiem – w ten sposób skupiam swoją uwagę na innych rzeczach ;).

Książka, do której nawiązałam na początku poczyniła we mnie dobre rzeczy, wzmocniła mnie i uświadomiła, że w życiu nie ma przypadków! Może w tej chwili, dzisiaj jeszcze tego nie rozumiesz, nie dostrzegasz, ale za jakiś czas wszystko stanie się jasne i klarowne!

Czasami najgorsza podróż Twojego życia może okazać się finalnie najlepszym doświadczeniem w Twoim życiu, ponieważ gdyby nie te trudne chwile, nie byłabyś tą samą osobą, którą jesteś dziś dzięki temu, że je przetrwałaś! 🙂

Ściskam mocno!

MD

 

About the Author: Martyna Dębska

Martyna Dębska
Absolwentka Psychologii i Socjologii, a także specjalistka ds. doradztwa zawodowego i rozwoju kompetencji miękkich, trenerka biznesu w trakcie certyfikacji. Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie 🙂 Ta strona znaczy dla mnie wiele a treści poniekąd same wypływają z mojego wnętrza 😉 Zapraszam Cię do motywującej podróży!

Leave A Comment

Related Posts

  • Z cyklu trenerskich kroków!
    Continue reading
  • Continue reading
  • Szczególne połączenie pasji i wytrwałości - MotivateDesign.pl
    Continue reading