Jedni pomyślą kobieta i piłka nożna – serio?! Inni może stwierdzą, że to fascynujące 🤷‍♀️ A ja przez wiele lat po prostu kochałam to robić 😅🙃.

Piłka nożna kobiet 💙

Uwielbiam wspominać te chwilę, gdy jeszcze grałam. W których drużyna była jak druga rodzina! Wiele się tam o sobie dowiedziałam 😅,  to był czas poznawania swoich słabych i mocnych stron i poddawanie próbom swojej wytrzymałości na ból, porażkę czy zawód ale też na turbo radość!
Z pewnością właśnie tam uczyłam się tego, co to znaczy naprawdę o coś zawalczyć – choć muszę przyznać, że nigdy  nie przypuszczałam, że te umiejętności przydadzą się wiele lat później ;). Gdy wspominam swoich trenerów – uśmiech pojawia się na mojej buzi. Bardzo wiele się od nich nauczyłam. Umożliwili mi doświadczenie tego, czym jest prawdziwe wsparcie nawet w chwili, gdy poszło fatalnie, pokazali w jaki sposób dodać siły, gdy masz ochotę się poddać i czym jest prawdziwe dodanie odwagi, ale też przyjęcie konsekwencji podjęcia złej decyzji. Pokazali jak wygrywać i przegrywać z klasą – i co najważniejsze, nauczyli mnie, że przegrana to początek drogi do tego, by w końcu wygrać! Która przyjdzie, gdy będziesz na tyle silny, że będziesz w stanie działać pomimo swoich słabości i co ważniejsze – nie pozwolisz żeby one Tobą rządziły – to Ty pomimo ich istnienia będziesz miał je w garści! 🙌

Wiele się tam o sobie dowiedziałam 😉.

Chyba nigdy nie zapomnę tych obozów, śpiewów połączonych z turbo walką na treningach, rozmów do późna i wariactw na obozach 💛. W grupie jakby raźniej – nawet jak było trudno – czułam ze jesteśmy w tym razem, że tworzymy zgrany team! To dodawało siły! Cudownie wspominam ten czas i pewnie wspomnienia pozostaną we mnie na zawsze! 

Ale przejdźmy do meritum ;P.

Przy pomocy tego krótkiego wprowadzenia chciałabym powiedzieć Ci, że jeżeli kiedykolwiek zawahasz się przed podjęciem decyzji wyłącznie dlatego, że coś nie jest damskie czy męskie – pomyśl o tym, że właśnie to doświadczenie może ukształtować Twój charakter, że właśnie to do czego Cię ciągnie może sprawić, że coś w sobie odkryjesz. I najważniejsze – może po prostu sprawi, że będziesz szczęśliwa!

Gdy kiedyś usłyszysz od swojego dziecka, że chce robić coś, co nie wpisuje się w pewnego rodzaju normy kulturowe – proszę nie odmawiaj ze strachu przed tym, co ludzie pomyślą też o Tobie! Może boisz się, że ktoś Cię oceni i pomyśli coś w stylu: „co z Ciebie za rodzic” etc.

Niech mówią co chcą!

Daj mu tę możliwość! Niech spróbuje! Uwierz, że gdy za jakiś czas okaże się, że jest szczęśliwyTY też będziesz.

Czasami pasja nie pokrywa się z tym co pozornie męskie czy kobiece. Patrząc z boku może znaleźć się ktoś, kto oceni albo powie coś w stylu: „ta, dziewczyny się na piłce znają” (choć ja zawsze w takiej chwili uwielbiałam oglądać opadające szczęki mężczyzn, gdy proponowałyśmy sparing 😅 i okazywało się, że ta ich pewność siebie szybko się kończyła 😅 i ostatecznie zaczynało im się to podobać) – ale czy to jest ważne? Jakie znaczenie ma to, czy coś co sprawia Ci radość jest kategoryzowane jako kobiece czy męskie?

Dla mnie nie jest to istotne!

Uwielbiam patrzeć na drugiego człowieka, którego oczy się śmieją!! Bez względu na to, w jaki sposób się realizuje. To sprawia, że jeszcze bardziej doceniam życie i każdą chwilę! Dla takich chwil warto żyć!

I jasne nie każda pasja będzie dla każdego – ja nie żałuje podjęcia tej decyzji, to była ryzykowna ale bardzo trafna decyzja. Lata poświęcone na ten sport bardzo mnie ukształtowały!

A teraz jeżeli Ty sama myślisz o czymś co jest innowacyjne, nieco inne  – ale to czujesz – spróbuj i nie rezygnuj tylko dlatego, że ktoś może Cię ocenić. 

Moja przygoda z piłką skończyła się już dosyć dawno temu – ale emocje w środku, gdy oglądam mecz dziewczyn, z którymi kiedyś grałam, ożywają za każdym razem! 

Dajmy innym i sobie odkrywać siebie tak jak to czujemy! Dajmy być sobą i doświadczać! 

Czasami próbujemy ochronić swoje dzieci, partnera czy bliskich przed całym światem – a może po prostu powinnismy dać im żyć i rozwijać się po swojemu z pasją 💙.

Z miłością do człowieka!

MD

About the Author: Martyna Dębska

Martyna Dębska
Absolwentka Psychologii i Socjologii, a także specjalistka ds. doradztwa zawodowego i rozwoju kompetencji miękkich, trenerka biznesu w trakcie certyfikacji. Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie 🙂 Ta strona znaczy dla mnie wiele a treści poniekąd same wypływają z mojego wnętrza 😉 Zapraszam Cię do motywującej podróży!

Leave A Comment

Related Posts

  • Z cyklu trenerskich kroków!
    Continue reading
  • Continue reading
  • Szczególne połączenie pasji i wytrwałości - MotivateDesign.pl
    Continue reading