Strach vs Lęk 🤔

 

MotivateDesign - strach i lęk

MotivateDesign – strach i lęk

Strach

Uaktywnia się zwykle w sytuacji, w której mamy kontakt z fizycznym zagrożeniem.

Pomyśl o sytuacji, w której będąc w zoo nagle dostrzegasz dzikie zwierzę poza wybiegiem, naturalną reakcją na tego typu sytuację jest właśnie odczucie strachu, dzięki któremu prawdopodobnie zaczniesz szybko uciekać – broniąc się tym samym przed niebezpiecznym obiektem, który fizycznie Ci zagraża!

Lęk

Pojawia się w sytuacji, w której nie mamy kontaktu z fizycznym bodźcem, który nam zagraża, natomiast boimy się jego wystąpienia.

Zobrazuje to ponownie poprzez odniesienie do wizyty w zoo ;D.
Więc tym razem mimo tego, że nie widzisz żadnego fizycznego zagrożenia t.j. (dzikie zwierzę poza wybiegiem) i tak odczuwasz duże napięcie związane z obawą, że zwierze może się zaraz pojawić. Twoja czujność jest wzmożona i monitorujesz wszystko!

Lęk może być na przykład wynikiem tego, co kiedyś usłyszałaś/eś – nastraszenia.
W pewnym sensie można powiedzieć, że w lęku oczekujemy, że spotka nas coś złego i to oczekiwanie sprawia, że nasz organizm pozostaje w ciągłej gotowości do walki lub ucieczki. Zbyt długie przebywanie w tym stanie wpływa negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu.

Każda emocja jest ważna!

A ich tłumienie i ucieczka od nich powoduje, że są jeszcze bliżej nas!

Symptomy, które możesz zaobserwować to miedzy innymi – zmiana Twojego zachowania na przykład unikanie niektórych miejsc czy ograniczenie aktywności, które kiedyś nie sprawiały Ci problemu. Ale również objawy somatyczne czyli sygnały płynące z ciała.

Poczucie lęku i strachu jest całkowicie normalne. Każdy z nas raz na jakiś czas ich doświadcza! Jeżeli jednak zauważysz, że lęk wpływa znacząco na Twoje funkcjonowanie i je zaburza, moim zdaniem to moment, w którym warto skonsultować się ze specjalistą. Nie dlatego, że coś z Tobą nie tak! Ale dlatego żebyś mógł/a sobie ulżyć i żyć tak jak kiedyś – bo może już nawet zapomniałeś/aś jak to było bez niego i żyjesz w przekonaniu, że teraz tak już musi być.

Nie musi!

Ale to do Ciebie należy decyzja! Dobrze rozumiem, że do pewnych decyzji potrzeba czasu :).

MotivateDesign - strach i lęk

MotivateDesign – strach i lęk

I ostatecznie okazuje się, że nie taki tygrys straszny! 🙂

Ściskam
MD

About the Author: Martyna Dębska

Martyna Dębska
Absolwentka Psychologii i Socjologii, a także specjalistka ds. doradztwa zawodowego i rozwoju kompetencji miękkich, trenerka biznesu w trakcie certyfikacji. Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie 🙂 Ta strona znaczy dla mnie wiele a treści poniekąd same wypływają z mojego wnętrza 😉 Zapraszam Cię do motywującej podróży!

Leave A Comment

Related Posts

  • Z cyklu trenerskich kroków!
    Continue reading
  • Continue reading
  • Szczególne połączenie pasji i wytrwałości - MotivateDesign.pl
    Continue reading