Kocham ten cytat umieszczony powyżej (w tytule artykułu) – tak bardzo jest bliski mojemu sercu! Myślę, że w pełni określa mój pogląd oraz wizję relacji, które są mi bliskie i które uważam za wartościowe 💙

MotivateDesign - nie oceniaj, doceniaj

MotivateDesign – nie oceniaj, doceniaj

Rzadko patrzymy z perspektywy obserwatora – częściej oceniamy działania, zachowania czy styl bycia innych, nawet naszych najbliższych. 

Jak reagujesz na zachowania, których nie znasz albo na te, które Ci się z jakiegoś powodu nie podobają, ale nie dotyczą bezpośrednio Ciebie? Dajesz swoim bliskim przyzwolenie na to, aby mogli być sobą i realizować siebie, w taki sposób w jaki to czują oni, a nie TY?

Często w odpowiedzi na to, co nieznane uaktywnia się krytyka. Trudniej jest rozumieć, aby to zrobić musimy część swojej energii poświęcić na przeformułowanie swoich myśli na życzliwe tory. Ale, gdy już odpowiednio je przeprogramujesz – później stanie się to bardziej intuicyjne. Kwestia tylko tego – co wybierasz i jaką drogą chcesz podążać ;).

Coraz częściej staram się doceniać to, co wydaje mi się być zupełnie odmienne ode mnie i akceptować wybory, działania czy decyzje bliskich mi osób takimi jakie są, bez względu na to, co sama na ich temat uważam. Doceniam fakt dotyczący tego, że każdy z nas jest inny i przede wszystkim mamy zupełnie inne doświadczenia, które znacząco nas kształtują. Moment naszego życia również często wpływa na postrzeganie różnych rzeczy, czy właśnie podejmowane decyzje. 

Jedni powiedzą„ma gdzieś”, „nie obchodzi jej to, dlatego mu nie truje”, „powinna” etc. Szanuje ten punkt widzenia, choć mój jest inny. Mam wrażenie, że większość odpowiedzi jest w nas a naciski ze strony kogokolwiek powodują, że zaczynamy wypierać to, co nasze albo udawać kogoś zupełnie innego. A to wydaje mi się strasznie smutne. 

Dostrzegasz różnicę, gdy mówisz: „powinnam” vs „chciałabym”? Czy gdy masz do wykonania daną rzecz i mówisz „chcę” czy nie powoduje to, że Twoje nastawienie się zmienia? Jakby od razu bardziej się chciało! I z poczuciem, że przecież sama tego chcę, więc idę, działam, robię!

Gdy czegoś chcesz – potrafisz robić to z pasją, wkładasz w to serce i tym żyjesz! Natomiast gdy musisz albo powinnaś – pojawia się opór, który utrudnia. Jest on zbędny w Twoim życiu, nie potrzebujesz dodatkowego bagażu! Czasami sama zmiana podejścia i słów, które wypowiadamy względem danej rzeczy – potrafi sporo zmienić!

Teraz lekka dygresja ale mam wrażenie, że związana z tematem ;p.

Pamiętam jak pierwszy raz zetknęłam się z technikami aktywnego słuchania. Dobrze pamiętam tę chwilę i zadanie, które wtedy przede mną postawiono ;D.

Niby niepozorne i proste, „przecież opanowaliśmy dawno temu umiejętność słuchania tego, co mówią do nas inni” – więc o co chodzi zastanawiałam się wtedy 🤷‍♀️. Myślałam banalne xd

Dopiero po zakończeniu zadania – wnioski, którymi dzieliliśmy się wzajemnie (zarówno jedna jak i druga strona konwersacji) uświadomiły mi dosadnie, że tak naprawdę kompletnie nie słuchałam tego, co rozmówca po drugiej stronie do mnie mówił i skupiałam się wyłącznie na tym jakie kolejne pytanie za chwile zadam oraz na wyglądzie, głosie czy innych fizycznych aspektach zewnętrznych rozmówcy, tym samym będąc totalnie wyłączona z obecnej rozmowy. Tak naprawdę rozmawiając z kimś słyszałam głównie siebie, mimo tego, że wchodziłam w to z nastawieniem wsłuchania się w to, co druga strona ma mi do przekazania – paradoks 😅🙈 bo przecież zamiar był zupełnie inny!

Powyższe doświadczenie sprawiło, że zaczęłam być bardziej uważna, teraz Ty możesz spróbować zastanowić się nad tym, czy naprawdę słuchasz tego, co mówi do Ciebie Twój partner, szef, kolega/koleżanka czy Twoje dziecko? Czy tylko słyszysz, że coś mówią, ale tak naprawdę myślami jesteś zupełnie gdzieś indziej? Obdarzasz ich pełną akceptacją takich jakimi są? Czy oczekujesz, aby dokonywali ciągłych zmian i modyfikacji swoich zachowań?

Myślę, że pełna akceptacja drugiego człowieka, ale w szczególności bliskich nam osób jest pełnią, do której ostatecznie dążymy. Gdybyśmy mogli być w pełni sobą wśród bliskich – nie potrzebowalibyśmy uciekać po cichu, do innych światów – choć na chwilę, by poczuć się dobrze i swojo ;).

MotivateDesign - nie oceniaj, doceniaj. Enea Edison Festival

MotivateDesign – nie oceniaj, doceniaj. Enea Edison Festival

 

Po prostu bądź i patrz!

Ściskam 

MD

About the Author: Martyna Dębska

Martyna Dębska
Absolwentka Psychologii i Socjologii, a także specjalistka ds. doradztwa zawodowego i rozwoju kompetencji miękkich, trenerka biznesu w trakcie certyfikacji. Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie 🙂 Ta strona znaczy dla mnie wiele a treści poniekąd same wypływają z mojego wnętrza 😉 Zapraszam Cię do motywującej podróży!

Leave A Comment

Related Posts

  • Z cyklu trenerskich kroków!
    Continue reading
  • Continue reading
  • Szczególne połączenie pasji i wytrwałości - MotivateDesign.pl
    Continue reading